چند ایده عالی عکاسی که به فروش بیشتر محصولات شما کمک می‌کنند

1

می دانستید که آدم‌ها معمولا بر اساس همان برش اول، در مورد طعم یک کیک قضاوت می‌کنند؟

البته قصد نداریم که در این نوشته در مورد کیک، و طعم خوشمزه یا بدمزهٔ آن حرف بزنیم.

این نوشته را با استعاره‌ای از فردی به نام نالینی آمبادی شروع کردیم تا به این نکته مهم توجه کنیم که قضاوت اولیه و سریع و شهودی می‌تواند در شکل‌گیری حس و برداشت آدمها و در نتیجه تصمیماتشان تاثیر و اهمیت به‌سزایی داشته باشد.

(برای مطالعهٔ بیشتر: قضاوت درباره طعم کیک بر اساس یک برش | نالینی آمبادی)

تحقیقات هم نشان می‌دهند که حس و برداشت آدم‌ها،  نسبت به چیزی که برای اولین بار می‌بینند یا در تعامل با آن قرار می‌گیرند معمولا در همان 50 میلی‌ثانیه اول شکل می‌گیرد. (+)

حالا اگر موافق باشید بیایید در استعارهٔ بالا به جای کیک، به محصولات – به خصوص محصولات دستی و هنری شما – و به جای برش کیک، به عکس این محصولات فکر کنیم.

اگر خوب فکر کنیم متوجه می‌شویم که ما واقعا زمان زیادی برای تاثیرگذاری اولیه و جلب‌توجه مشتریان بالقوه‌مان در اختیار نداریم، پس هر ثانیه یا هر میلی‌ثانیه هم باید برای ما مهم و حیاتی باشد و از کنار آن بی‌تفاوت نگذریم.

اینجاست که عکسهای خوب و باکیفیت و جذاب می‌توانند به کمک ما بیایند و کار دشوار تاثیرگذاری را برایمان آسان و هموار کنند.

مهم هم نیست که چه چیزی می‌فروشیم. از یک اثر هنری برجسته گرفته تا یک دست‌سازهٔ ساده، عکسها و تصاویر مناسب و جذاب می‌توانند احتمال فروش را بالا ببرند.

حالا که به اهمیت عکاسی محصول بیشتر پی بردیم، بیایید در این نوشته با چند ایدهٔ عالی (از prodigi) که می‌توانند برای گرفتن عکس‌های شگفت‌انگیزتر از محصولاتمان برایمان الهام‌بخش باشند آشنا شویم.

به کمک این ایده‌ها عکسهای‌مان می‌توانند توجه مشتریان احتمالی را بیشتر به خودشان جلب کنند و در نتیجه به فروش بیشتر محصولات زیبایمان که برای ساختنشان کلی وقت و عشق و توجه انرژی صرف کرده‌ایم کمک کنند.

1. صحنه یا پس زمینه جذابی برای عکس محصولمان در نظر بگیریم

وقتی می خواهیم از محصولمان عکس بگیریم خیلی وقتها فقط ظاهر محصول مهم نیست، و بهتر است به پس‌زمینه یا نواحی اطراف آن هم توجه کنیم.

یک پس زمینه مناسب و جذاب (شفاف، یا در حالت پرتره) که بتواند پیامی مناسب را هم در مورد محصول به بیننده منتقل کند می‌تواند به فروش آن کمک کند.

 صرف نظر از چیزی که می‌فروشیم اطراف و پس زمینهٔ آن خیلی می‌تواند در برداشت اولیه مخاطب تاثیرگذار باشد.

شاید این جمله را شنیده باشید که می‌گویند:

“تشک رو نفروش، یک خواب خوب بفروش.”

حالا بیایید به عنوان نمونه چند تا از عکسهای محصولات دوستانمان در آرتینا را ببینیم که کم و بیش این موضوع را رعایت کرده‌اند. و با الهام از نکتهٔ بالا، ببینیم آنها چه می‌فروشند:

جعبه دمنوش با نقاشی مینیاتور
"جعبه دمنوش نمیفروشم. اوقات دلچسبی برای یک عصرانه یا میان وعده خوشمزه میفروشم"
چند ایده عالی برای فروش بیشتر محصولات
"جامدادی نمیفروشم. اوقات خوشی برای نوشتن یا نقاشی میفروشم"
دیوارکوب سفالی عاشقانه
"بشقاب هنری دیوارکوب نمیفروشم. حس خوبِ داشتنِ یک طاقچه یا ویترین زیبا میفروشم"
"گردنبند نمیفروشم. حس قشنگ تجربهٔ یک پاییز زیبا رو میفروشم"
چراغ دیواری بتنی با لامپ ادیسونی
"چراغ دیواری نمیفروشم. حسِ خوبِ بودن توی اتاقی با نوری دلپذیر میفروشم"

2. از محصولمان عکس‌ ماکرو بگیریم

عکس‌های ماکرو، عکسهایی هستند که از نمای بسیار نزدیک گرفته می‌شوند.

شاید در رستوران‌ها یا کافه‌ها عکسهایی را دیده باشید که اشتهایمان را تحریک می‌کنند.

مثلا عکسی از یک فنجان قهوه که بخار از آن بالا زده است، یا عکس یک پیتزای خوش آب و رنگ، یا عکسی از یک تکه کره که به آرامی بر روی یک ذرت داغ در حال آب شدن است.

اینها عکس‌های هیجان‌انگیزی هستند که با نشان دادن جزئیات از فاصلهٔ نزدیک، “حواس ما را بیدار می‌کنند” و ما را به خرید تشویق می‌کنند.

شما هم می توانید با گرفتن چنین عکسهای جذابی از محصولتان – حالا محصولتان هر چیزی که می‌خواهد باشد – توجه مخاطب را بیشتر جلب کنید.

اگر بخواهیم از بین عکسهای محصولات دستی دوستانمان در آرتینا نمونه‌ای از این نوع عکاسی انتخاب کنیم و به شما نشان بدهیم، شاید عکسهای زیر به این ایده نزدیک باشد:

البته توجه به این نکته هم مهم است که سعی کنیم حتما در کنار عکس‌های جذاب ماکرو،  عکس‌های کامل هم از محصولمان داشته باشیم.

برای فروش آنلاین محصولات، هر چه قدر بتوانیم اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری از محصول به مشتریانمان بدهیم، احتمال فروش‌شان را هم بالا می‌بریم. چون مردم می‌خواهند بدانند آن چیزی که در عکس ها می‌بینند آیا همان چیزی است که دوست دارند آن را داشته باشند؟

3. محصول را در پس زمینه قرار دهیم

این عکس‌ها تقریباً نقطه مقابل عکس‌های ماکرو هستند.

با در نظر گرفتن یک بک گراند و قرار دادن محصولتان در این پس‌زمینه، به‌جای تمرکز اصلی روی خود محصول، می‌توانید آن را در محیط مورد نظرتان نشان دهید و از این طریق به مشتریان احتمالی کمک کنید تا تخیلشان را در تصور کردن آن محصول در محیط موردنظرشان به پرواز درآورند.

به عنوان نمونه این عکسها از میان محصولات دوستانمان در آرتینا را ببینید:

4. به صورت فریم فریز شده عکاسی کنیم

عکس‌های فریمهای فریز شده هم عکسهای جذابی هستند. و می توانند توجه افراد را حسابی به خودشان جلب کنند..

مثل عکس زیر از یکی از محصولات دوستانمان در آرتینا:

البته تسلط بر این نوع عکاسی می‌تواند هنر دشواری باشد، و شاید به تمرین زیادی نیاز داشته باشد.

اما وقتی به آن تسلط پیدا کنید و با گرفتن این نوع عکسها این حس را به بیننده القا کنید که زمان متوقف شده است، عکس‌های محصولتان بسیار حرفه‌ای به نظر می‌رسند و می توانند مشتریان بالقوه را تحت تأثیر قرار دهند.

5. عکسها را دستکاری کنیم

دستکاری کردن عکس هم یک تکنیک است و برای این کار باید از نرم افزارهای ویرایش عکس مانند Photoshop یا Adobe Illustrator استفاده کنیم.

برای یادگیری این تکنیک هم می‌توانیم از آموزشهایی که در اینترنت و یوتیوب به این منظور موجود هست استفاده کنیم.

 چون در بین عکسهای محصولات دوستانمان در آرتینا از این نوع، عکسی پیدا نکردیم، این عکس را به عنوان یک نمونه ببینید:

6. تمام انواع یک محصول مشخص را در عکس نشان دهیم

آدم ها وقتی می‌خواهند چیزی را به صورت آنلاین بخرند دوست دارند تا جایی که می‌شود عکس‌های بیشتری از انواع دیگر یا رنگهای دیگر آن ببینند، تا مطمئن شوند آیا بعدا از خریدشان راضی خواهند بود یا نه.

پس اگر انواع مختلف یا رنگهای مختلفی از یک محصول دارید حتما در عکسها نشان دهید. با این کار به مشتری احتمالی‌تان کمک می‌کنید تا مقایسه شکلها و رنگهای مختلف محصول موردنظرش راحت‌تر تصمیم بگیرد.

7. محصول را در حال استفاده با کاربردش نشان دهیم

قبل از اینکه از محصولمان عکس بگیریم بهتر است به این فکر کنیم که این محصول چه کاربردی دارد یا چه نیازی از مشتری برطرف می‌کند، و با توجه به این موضوع، کاربرد آن محصول را تا جایی که امکان دارد در عکس نشان بدهیم.

مثلا در محصولات زیر از دوستان آرتینا، سعی شده کاربرد محصولات در عکسها نشان داده شود.

تجارت الکترونیک یک بازی رقابتی است،بهتر است سعی کنید از هر فرصتی برای متمایز شدن از دیگران استفاده کنید.

8. عکس‌های 360 درجه بگیریم

در یک فروشگاه فیزیکی، مشتریان این امکان را دارند که محصول را در دستشان بگیرند، آن را در دستشان بچرخانند، از تمام جهات نگاهش کنند، و وزنش را احساس کنند. اما در خرید آنلاین این امکان وجود ندارد.

برای اینکه آن‌ها را  کمی به این تجربه نزدیک کنیم می‌توانیم از محصولمان عکس 360 در جه بگیریم.

9. آدم‌ها را در عکس نشان دهیم

مردم دوست دارند که آدمهای دیگر را در تبلیغات و عکس محصولات ببینند.. 

بر اساس تحقیقات Toluna، بیش از نیمی از مردم، بیشتر با رسانه‌هایی ارتباط برقرار می‌کنند که افراد واقعی در آنها نشان داده می‌شوند.ایده هایی که به فروش بیشتر محصولات کمک می کنند

حتی درصد بالاتری، 62.3 درصد، موافق بودند که برندی که دارای افراد معمولی و واقعی است، بیشتر می‌تواند مشتریان خود را درک کند.

وقتی آدمها در عکس محصولتان نقشی داشته باشند، مشتریانتان می توانند خودشان را به جای آدمی که در عکس می بینند با محصول شما تصور کنند و ببینند استفاده از آن محصول برای آنها چه حسی خواهد داشت.

10. عکسمان را از زاویه‌های مختلف امتحان کنیم

ضرری ندارد که عکس محصولتان را از زوایای مختلف تست کنید تا ببینید آیا می توانید چیزی کمی چشم‌نوازتر خلق کنید.

عکاسی از بالا هم یک انتخاب محبوب است، چون هر گونه چشم‌انداز برجسته را حذف می‌کند و در عوض توجه کامل بیننده را به موضوع عکس معطوف می‌کند.

این عکسها از محصولات دوستان هنرمند آرتینا را ببینید:

11. از یک سطح دارای انعکاس استفاده کنیم

در عکسمان از آینه یا یک سطح صیقلی که تصویر محصول یا وسایل جانبی کنار آن را باز می‌تاباند استفاده کنیم تا جذابیت عکس را بالاتر ببریم.

مثل عکس این محصول در آرتینا، به عنوان نمونه:

با از ابزار دستکاری عکس هم می توانید جلوه‌ای از سطح بازتاب‌شده ایجاد کنید،

برای اینکه این کار حرفه‌ای‌تر به نظر برسد، بهتر است نور اتاق را تنظیم کنید (یا دوباره از برخی نرم افزارهای ویرایش عکس برای این کار استفاده کنید).

12. از اشیاء یا وسایل جانبی در عکس محصولمان استفاده کنیم

استفاده از اشیاء یا وسایل جانبی راه مفید دیگری برای کمک به مشتریان شماست که بتوانند حالتهای مختلفی را تصور کنند که محصول شما می‌تواند برای آنها مفید باشد.

اگر این وسایل جانبی، محصولات دیگری باشند که آن ها را هم می‌فروشید، این کار حتی می‌تواند به فروش بیشتر آن‌ها هم کمک کند.

به عنوان نمونه این عکس از محصولات دوستان آرتینا را ببینید:

وقتی یک محصول با وسایل جانبی‌اش در یک عکس دیده می‌شود می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد خود به بیننده بدهد و همه در کنار هم انگار داستان جالبی را برای او روایت می‌کنند.

13. از محصولات به صورت معلق عکس بگیریم

تصاویر محصولات معلق خیره کننده به نظر می‌رسند و این فرصتی است تا با مهارت های عکاسی خودتان بازی کنید، 

مثلا می‌توانید محصولتان را با یک بند یا طناب در هوا آویزان نگه دارید و بعد طناب را در نرم افزارهای ویرایش عکس مثل فوتوشاپ حذف کنید.

14. فقط از خود محصول بدون هیچ چیز اضافه عکس بگیریم

ما در مورد روشهای مختلف عکس صحبت کردیم. ازاستفاده از لوازم جانبی گرفته تا ایجاد صحنه و پس زمینه، یا نشان دادن کاربرد محصول توسط یک آدم و غیره. اما گاهی اوقات، هیچ چیز به اندازه تمرکز روی خود محصول به صورت تنها و بدون هیچ کار اضافه‌ای، نمی‌تواند آن را به درستی نمایش دهد.

مثل عکسهای زیر که از محصولات دستی دوستانمان در آرتینا هستند:

15. یک ویژگی برجسته از شخصیت‌مان را در عکس به تصویر بکشیم

گرفتن عکس از محصولات‌تان نه تنها فرصتی برای به نمایش گذاشتن آنهاست، بلکه فرصت مناسبی است تا از این طریق شخصیت خودتان را هم نشان دهید.

هرچقدر مشتریان شما با شخصیت خودتان هم بیشتر آشنا شوند، رابطه‌شان با شما تقویت پیدا می‌کند و حس وفاداری بیشتری در آنها ایجاد می‌شود.

به شخصیت برندتان توجه کنید و ببینید چگونه می‌توانید آن را به بهترین شکل در عکس‌های محصولات‌تان و به شکلی که مشتریانتان تصور دقیق‌تری از شما پیدا کنند به تصویر بکشید.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

آرتینا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0