-1

تمام انواع گلدوزی – و به خصوص گلدوزی با دست – را می‌توانیم نوعی اثری هنری به حساب بیاوریم که ساعتها و روزها و شاید هفته ها وقت صرف خلق آن شده است.

چه خودمان آن را برای فروش یا برای استفاده شخصی خودمان دوخته باشیم، و چه فرد دیگری آن را به ما هدیه داده باشد یا خودمان آن را خریده باشیم، و چه به عنوان یک کار هنری قدیمی و وینتج یا عتیقه به دست‌مان رسیده باشد، در هر صورت حتما شما هم با ما موافقید که این کار هنری به خاطر تک‌تک دوختهایی که با ظرافت روی آن انجام شده سزاوار احترام و مراقبت است.

برای همین، تمیز نگهداشتن و نگهداری مناسب آن اهمیت زیادی دارد و تضمین می‌کند که مدت طولانی‌تری از آن استفاده کنیم.

حالا ببینیم چه کارهایی می‌توانیم انجام بدهیم تا گلدوزی‌مان را بهتر و تمیزتر نگهداری کنیم. (+)

0
از 10

الیاف و رنگ گلدوزی‌مان را تست کنیم

قبل از شستن هر کار گلدوزی شده به خصوص اگر قدیمی و عتیقه، یا وینتیج باشد باید حتما جنس الیاف آن را تست کنیم و ببینیم که آیا اگر آن را بشوییم، مشکلی پیدا نمی‌کند؟

برخی الیاف را نمی‌توان با آب و صابون شست و اصلا الیاف قدیمی و پوسیده ممکن است با شسته شدن پاره شوند.

حالا حتما می پرسید: چگونه باید تست کنیم؟

برای تست و آزمایش، کاری که باید انجام دهیم این است که قسمتی از کار یا پارچه گلدوزی شده را در دست بگیریم و آن را به آرامی در دستمان چروک کنیم.

ممکن است در حین چروک کردن کارهای قدیمی‌تر، صدایی را هم بشنویم که این صدا به ما می گوید دست نگه دارید! الیاف پارچه در حال شکسته شدن هستند.

خب. حالا شنیدن این صدا و دیدن آن چروک، علامتهای خوبی هستند که بهتر است جدی‌شان بگیریم و بیخیالِ شستن گلدوزی‌ قشنگ‌مان شویم؛ چون با این کار ممکن است حسابی به آن آسیب بزنیم.

حتی ممکن است در هنگام شستشو متلاشی شود و این قطعه زیبای گلدوزی‌مان، تبدیل به هزار قطعه شود!

0
از 10

گلدوزی‌مان را به آرامی با دست بشوییم

اگر کارهای گلدوزی شده جدیدی داریم یا گلدوزی‌های قدیمی‌تری داریم که روی پارچه های کتانی دوخته شده‌اند، اینها خیلی نیاز به تمیز کردن ندارند.

اما اگر احساس کردیم کمی خاک گرفته‌اند می‌توانیم با قرار دادن یک جوراب شلوازی یا جوراب بلند روی شلنگ جاروبرقی (برای اینکه یکوقت آسیب نبینند) خاکشان را بکشیم.

اما اگر گلدوزیهای قدیمی‌تری داریم که خیلی کثیف شده‌اند اینها نیاز به شستشو دارند. اما یک شستشوی ملایم.

این گلدوزیها را می‌توانیم  به راحتی در آب ولرم و هم دما با دمای اتاق، و یک صابون ملایم مانند خمیر Orvus یا سدیم بورات (معروف به بوراکس) که با نسبت 1 قاشق چایخوری در هر گالن آب حل شده بشوییم.

بهتر است آنها را به مدت 15 تا 20 دقیقه در این محلول قرار بدهیم تا خیس بخورند و آلودگی‌های انباشته در آنها آزاد شود.

بعد از این مدت که در محلول خیس خوردٰ می‌توانیم آن را دو بار با آب تمیز ولرم کاملاً  و به آرامی بشوییم.

0
از 10

لکه‌ها را با دقت پاک کنیم

لکه‌هایی که به نظر می‌رسد جذب پارچه شده‌اند و به این راحتی‌ها پاک نمی‌شوند، نیاز به خیساندن طولانی تری دارند یا شاید اصلا نیاز باشد آنها را با ماده‌ای که به طور خاص روی همان نوع لکه کار می‌کند، تمیز کنیم.

مثل لکه‌های زنگ زدگی، خون، غذا یا چربی.

به عنوان مثال، اگر مثلا سر سنجاق کوچکی که در پارچه گلدوزیمان قرار داده بودیم باعث ایجاد یک لکه زنگ زدگی ناخوشایندی روی پارچه شده، می‌توانیم آن را با استفاده از یک اسفنج آغشته به ماده‌ای که برای زدودن زنگ ساخته شده (و ما هم به طرقی آن را تهیه کرده‌ایم) پاک کنیم.

اسفنج را باید مستقیماً چندین بار روی لکه بکشیم و لکه را به این ماده آغشته کنیم. بعد پارچه را چندین بار در آب ولرم (که با دمای اتاق یکی باشد) کامل بشوییم تا وقتی که مطمئن شویم تمام آثار محلول تمیزکننده از روی پارچه پاک شده است.

باید مراقب باشیم که از سفیدکننده و وایتکس به صورت مستقیم برای تمیز کردن لکه‌هایی که روی پارچه های کتانی قرار دارند استفاده نکنیم، چون این کار می‌تواند به الیاف پارچه آسیب بزند یا حتی باعث زردی یا ته‌رنگ صورتی روی پارچه شود. (بله، حتی اگر پارچه ما سفید باشد)

اگر مایلیم که از سفید کننده استفاده کنیم البته درصورتی که پارچه هم سفید باشد، می‌توانیم کمی سفیدکننده (به اندازه درپوش ظرف آن) به آب اضافه کنیم و و وقتی خوب آن را در اب حل کردیم آنوقت پارچه‌مان را در این محلول بخیسانیم.

0
از 10

پارچه را خیس بدهیم. مالش ندهیم. چروک نکنیم.

این نکته مهم را باید به خاطر بسپاریم که پارچه گلدوزی را نباید موقع شستشو مالش داد. چه با خود پارچه، چه با برس.

چون با این کار پارچه حالت خزدار پیدا میکند که برای یک گلدوزی زیبا چندان جالب نیست.

باور کنید همان خیساندن کافیست.

وقتی هم که شستشوی پارچه تمام شد برای اینکه آبش را بگیریم نباید به قول خودمان آن را بچلانیم و چروکش کنیم.

چون با چلاندن و چروک کردن پارچه می‌توانیم باعث کشیده شدن و احتمالا پارگی یا آسیب الیاف آن و همچنین نخهای گلدوزی شویم.

برای گرفتن آب اضافی پارچه می‌توانیم کمی آن را به پایه سینک فشار دهیم. اگر هم کوچک و جمع و جور است می‌توانیم آن را داخل یک حوله مخملی بغلتانیم و به آرامی در میان حوله فشار دهیم تا آب اضافی‌اش گرفته شود.

0
از 10

پارچه گلدوزی خیس را روی یک سطح صاف خشک کنیم

بهتر است پارچه کتانی گلدوزی‌مان را برای خشک شدن روی بند نیندازیم و برای این منظور از یک ملحفه قدیمی یا حوله کرکی که برای خشک کردن پارچه مناسب است استفاده کنیم. 

اگر اطراف نقوش گلدوزی شده (مثلا حاشیه توری پارچه) در اطراف دوخت جمع شده، این گوشه‌ها را به آرامی بکشیم تا صاف شوند. مطمئن شویم که در هر چهار جهت و همچنین به صورت مورب به یک میزان کشش را انجام داده‌ایم تا پارچه حالت کج و معوج پیدا نکند.

برای اطمینان می‌توانیم چهار گوشه پارچه را با سنجاق ته گرد به سطح زیرین متصل کنیم تا در هنگام خشک شدن تکان نخورد و شکل طبیعی خود را از دست ندهد.

در حال تکمیل…

نظر دهید

پاسخ دهید

آرتینا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0