0

تمام انواع گلدوزی – و به خصوص گلدوزی با دست – را می‌توانیم نوعی اثری هنری به حساب بیاوریم که ساعتها و روزها و شاید هفته ها وقت صرف خلق آن شده است.

چه خودمان آن را برای فروش یا برای استفاده شخصی خودمان دوخته باشیم، و چه فرد دیگری آن را به ما هدیه داده باشد یا خودمان آن را خریده باشیم، و چه به عنوان یک کار هنری قدیمی و وینتج یا عتیقه به دست‌مان رسیده باشد، در هر صورت حتما شما هم با ما موافقید که این کار هنری به خاطر تک‌تک دوختهایی که با ظرافت روی آن انجام شده سزاوار احترام و مراقبت است.

برای همین، تمیز نگهداشتن و نگهداری مناسب آن اهمیت زیادی دارد و تضمین می‌کند که مدت طولانی‌تری از آن استفاده کنیم.

حالا ببینیم چه کارهایی می‌توانیم انجام بدهیم تا گلدوزی‌مان را بهتر و تمیزتر نگهداری کنیم. (+)

0
از 11

الیاف و رنگ گلدوزی‌مان را تست کنیم

قبل از شستن هر کار گلدوزی شده به خصوص اگر قدیمی و عتیقه، یا وینتیج باشد باید حتما جنس الیاف آن را تست کنیم و ببینیم که آیا اگر آن را بشوییم، مشکلی پیدا نمی‌کند؟

برخی الیاف را نمی‌توان با آب و صابون شست و اصلا الیاف قدیمی و پوسیده ممکن است با شسته شدن پاره شوند.

حالا حتما می پرسید: چگونه باید تست کنیم؟

برای تست و آزمایش، کاری که باید انجام دهیم این است که قسمتی از کار یا پارچه گلدوزی شده را در دست بگیریم و آن را به آرامی در دستمان چروک کنیم.

ممکن است در حین چروک کردن کارهای قدیمی‌تر، صدایی را هم بشنویم که این صدا به ما می گوید دست نگه دارید! الیاف پارچه در حال شکسته شدن هستند.

خب. حالا شنیدن این صدا و دیدن آن چروک، علامتهای خوبی هستند که بهتر است جدی‌شان بگیریم و بیخیالِ شستن گلدوزی‌ قشنگ‌مان شویم؛ چون با این کار ممکن است حسابی به آن آسیب بزنیم.

حتی ممکن است در هنگام شستشو متلاشی شود و این قطعه زیبای گلدوزی‌مان، تبدیل به هزار قطعه شود!

0
از 11

گلدوزی‌مان را به آرامی با دست بشوییم

اگر کارهای گلدوزی شده جدیدی داریم یا گلدوزی‌های قدیمی‌تری داریم که روی پارچه های کتانی دوخته شده‌اند، اینها خیلی نیاز به تمیز کردن ندارند.

اما اگر احساس کردیم کمی خاک گرفته‌اند می‌توانیم با قرار دادن یک جوراب شلوازی یا جوراب بلند روی شلنگ جاروبرقی (برای اینکه یکوقت آسیب نبینند) خاکشان را بکشیم.

اما اگر گلدوزیهای قدیمی‌تری داریم که خیلی کثیف شده‌اند اینها نیاز به شستشو دارند. اما یک شستشوی ملایم.

این گلدوزیها را می‌توانیم  به راحتی در آب ولرم و هم دما با دمای اتاق، و یک صابون ملایم مانند خمیر Orvus یا سدیم بورات (معروف به بوراکس) که با نسبت 1 قاشق چایخوری در هر گالن آب حل شده بشوییم.

بهتر است آنها را به مدت 15 تا 20 دقیقه در این محلول قرار بدهیم تا خیس بخورند و آلودگی‌های انباشته در آنها آزاد شود.

بعد از این مدت که در محلول خیس خوردٰ می‌توانیم آن را دو بار با آب تمیز ولرم کاملاً  و به آرامی بشوییم.

در حال تکمیل…

نظر دهید

پاسخ دهید

آرتینا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید